امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
دسترسی سریع

2

4_2

10_1

8

1_1

1_1

9

شمارش معکوس تا سمپوزیوم
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

محورها

 

     محور ویژه: مسئلۀ دانشگاه و زندگی دانشجویی

     - دانشگاه و منطق بازار

     - جامعه و میدان دانشگاهی

     - دانشگاه و عرصۀ سیاست

     - کلاس درس و محیط دانشگاه

     - خوابگاه

 

      محور آزاد: بدون محدودیت موضوعی

 

زمان‌بندی
مهلت ارسال چکیدۀ نوشتار »
1396/12/29
مهلت ارسال متن کامل جُستار »
1396/12/29
مهلت ارسال فیلم مستند »
1396/12/29
اعلام پذیرش نهایی چکیدۀ نوشتار »
1397/01/23
اعلام پذیرش فیلم مستند »
1397/01/23
مهلت ارسال اصل نوشتار »
1397/01/30
دبیرخانه

 

     تهران، خیابان جلال‌آل‌احمد، پل گیشا، دانشگاه تربيت

     مدرس، ميدان دانشجو، محل مديريت امور فرهنگى و

     اجتماعى، دبیرخانۀ نخستین سمپوزیوم کشــوری آثار

     دانشجویی علوم اجتماعی

 

برگزارکنندگان
اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم اجتماعی کشور انجمن علمی دانشجویی جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس
با حمایت

پوستر سمپوزیوم
اخبار سمپوزیوم

کنداکتور نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی
دانشکدۀ علوم انسانی تربیت مدرس 
18 و 19 اردیبهشت ماه 1397
ساعت 9 الی 20

1397/02/16 اطلاعات بیشتر ...

همراهان عزیز
به اطلاع می‌رسانیم سمپوزیوم در روزهای "هجدهم و نوزدهم اردیبهشت‌ماه" در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد. کنداکتور دقیق و جزئیات برنامه نیز به زودی از طریق کانال تلگرامی و سایت سمپوزیوم به نشانی socialsymposium.ir منتشر خواهد شد.

1397/01/24 اطلاعات بیشتر ...

در این نشست برخی از اعضایِ شورای راهبردی سمپوزیوم به همراهِ دبیر علمی سمپوزیوم، دکتر محمد رضایی و استاد انسان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر نهال نفیسی به ایراد موضوعاتی در خصوص سمپوزیوم پرداختند که شرح مختصر آن را از نظر خواهیم گذارند.

 

1396/12/09 اطلاعات بیشتر ...

اتحادیه انجمن های علمی_ دانشجویی علوم اجتماعی کشور در نظر دارد به منظور ارائه گزارش از عملکرد خود جهت برگزاری نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی و همچنین تلاش در جهت شکل گیری گفتگو نشستی در روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶ برگزار نماید.

1396/11/23 اطلاعات بیشتر ...

در نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی، ارائه ها در روزهایِ برگزاریِ سمپوزیوم برمبنایِ داوریِ چکیده‌ی مقاله‌ها، داوریِ جُستارها و داوریِ متنِ مرور‌ انتقادیِ ادبیات پژوهش خواهد بود. بنابراین لازم به ذکر است که متنِ کاملِ مقاله‌ها در قالبِ فُرمت مقاله‌هایِ علمی-پژوهشی برای ارائه در سمپوزیوم ضروری نیست، با اینحال کسانی که علاقه‌مند به چاپِ مقالات خود در کتابِ سمپوزیوم باشند، طبق زمانی که متعقاباً اعلام خواهد شد، می‌بایست نسبت به ارسال مقالات خود برای قرارگرفتن در فرایندِ داوریِ «کل» متن مقاله اقدام نمایند. بدیهی است که در متن‌های ارسالی می‌بایست  از اشکالات نگارشی-املایی پرهیز شود.

1396/10/29 اطلاعات بیشتر ...

مهلت ارسال چکیدهء تا 30 بهمن 96 تمدید شد.

 

نظر به برگزاری هرچه بهتر نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی و بهره‌مندی از حضور حداکثری دانشجویان علاقه‌مند از سراسر کشور، شورای راهبردی سمپوزیوم تصمیم بر تمدید مهلت ارسال چکیده‌متن‌ها گرفت. بدین ترتیب، علاقه‌مندان می‌توانند چکیده‌های خویش را تا 30 بهمن‌ماه در سایت سمپوزیوم بارگذاری کنند. فرصت ارائه اصل نوشتار نیز به روال پیشین، 31 فروردین‌ماه می‌باشد.

1396/10/02 اطلاعات بیشتر ...


آرش حیدری 

 

مسئلۀ اجتماعات علمی و به اشتراک گذاری دانش در ایران در بن بستی عظیم افتاده است. ساز‌‌‌وکار شکل بندی اجتماعات علمی و گردهمایی­ ها و همایش­ ها متاسفانه در ساختارهایی اسیر شده است که بیش از آن که غایتی علمی و مبتنی بر اشتراک گذاری دانش و هم­ اندیشی باشد قالبی است در خدمت ارتقا و امتیازی که قرار است جایی به کار آید.

این نگاه به کارکردهای علم و فروکاست آن به کالا یا تاییدیه ­ای که بتواند فرد را از پیچ و خمی بوروکراتیک برهاند و یا امتیاز و ارتقایی نصیب دارنده­ اش بکند که در نهایت به نفع کارکردی اقتصادی تمام می­ شود یکی از عمده­ ترین موانع شکل­­ گیری اجتماعات علمی و هم ­اندیشی­ ها است.

1396/09/26 اطلاعات بیشتر ...

ارتباط علوم اجتماعی و سینمای مستند در ایران چندان روشن نیست و تعامل این دو حوزه هیچ گاه شکل تعریف شده و نظام مندی نداشته است. بررسی ها نشان می دهد بسیاری از فیلم هایی که در ایران تحت عنوان مستند اجتماعی مورد اشاره قرار می گیرند، نه تنها مبتنی بر اندیشه های برخاسته از علوم اجتماعی نیستند، بلکه حتی با جامعه هم نسبت مشخصی ندارند.

 با توجه به گستردگی مرزهای سینمای مستند و بینارشته ای شدن حوزه ها، لازم دیدم با دعوت از متخصصین امر، رابطه سینمای مستند و حوزه هایی چون جامعه شناسی را به شکل تاریخی مورد کنکاش قرار دهیم و ضرورت وجودی این ارتباط را تا حد امکان بررسی کنیم. برای این منظور از دکتر بهرنگ صدیقی(جامعه شناس وعضو اندیشکده رخداد تازه) و محمد تهامی نژاد (پژوهشگر و مورخ سینمای مستند) دعوت کردم تا در میزگردی به همین منظور، به بحث و تبادل نظر بپردازیم.

1396/09/22 اطلاعات بیشتر ...

بهرنگ صدیقی

 

چکیده

مستند جامعه‌شناختی چیست؟ تفاوت آن با مستند اجتماعی چیست؟ مختصات هر یک کدام است؟ این‌ها پرسش‌هایی‌اند که متن پیشِ رو به دنبال پاسخگویی به آن‌هاست. در این مسیر برای طرح ایده‌ی مستند جامعه‌شناختی از مفهوم بینش جامعه‌شناختی بهره گرفته شده که در حوزۀ جامعه‌شناسی مردم‌مدار به قوام‌یافته‌ترین شکل بسط یافته است. درضمن برخی تلاش‌هایی که تاکنون در عرصه‌ی فیلم مستند صورت گرفته است و نزدیکی‌هایی با این ایده دارد مرور می‌شوند. با تشریح مفهوم مستند جامعه‌شناختی لزوم دسترسی مردمان (گروه‌های متفاوت مردم) به رسانه‌ای درخور برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و تجربیاتشان که بی‌شک از دل زندگی روزمره‌شان حاصل آمده روشن خواهد شد. این متن در نهایت سودای آن را دارد که با طرح این ایده بستر تئوریک لازم را برای یکی از راه‌های به‌سخن‌درآمدن مردمان با توسل به رسانۀ سینمای مستند فراهم آورد.

1396/09/22 اطلاعات بیشتر ...

پوریا جهانشاد

سینمای مستند قدمتی به اندازه تاریخ سینما دارد، اما در تمام عمر بلند خود درگیر رفع سوتفاهم هایی بوده که در هر دوره تاریخی نسبت به این اصطلاح وجود داشته است. برای سینمای مستند هر تعریفی متصور باشیم، در همه تعاریف ادعای نوعی رابطه بین تصویر و جهان واقع وجود دارد و این وجه اشتراک همه تعاریف از فیلم مستند است. اما سوتفاهم ها از آنجا ناشی می شوند که دیدگاه های مختلف چون مبتنی بر تفاسیری متفاوت از این رابطه اند، تعاریف شان از فیلم مستند نیز متمایز و چه بسا در تناقض با یکدیگر است.

 

1396/09/19 اطلاعات بیشتر ...

عماد مرتضوی

قالبِ جستار به مثابه یک فرمِ برگزیده برای نخستین سمپوزیوم آثار دانشجویی علوم اجتماعی کشور پیشنهاد شده است. اما وقتی از جستار حرف می‌زنیم در عمل از چه حرف می‌­زنیم؟ این متنِ کوتاه در مورد اید‌­ه‌ی ما ست از جستار در این بسترِ خاص.

 

 

1396/09/09 اطلاعات بیشتر ...

«حرکت از کلی-‌انتزاعی به جزئی-‌انضمامی» یا «دانشگاه: از منطق بازار تا خوابگاه»

گفتگو با دکتر محمد رضایی، دبیر علمی سمپوزیوم، دربارۀ ایدۀ سمپوزیوم و چالش‌های آن

آقای دکتر ممنون از اینکه دعوت ما را برای مصاحبه پذیرفتید. ایده‌ی سمپوزیوم دانشجویی را شما با انجمن علمی مدرس مطرح کردید که سپس اتحادیه‌ی انجمن‌های علمی علوم اجتماعی به آن اضافه شد. اگر مایل باشید از این صحبت کنیم که چرا این ایده اهمیت داشت و این ایده در چه فضا و بستری معنا پیدا می‌کند؟

1396/09/03 اطلاعات بیشتر ...

در روز 17 آبان ماه سال 1396 جلسه‌ی شورای راهبردی نخستین سمپوزیوم آثار دانشجویی علوم اجتماعی کلِ کشور با حضور دکتر محمد رضایی دبیر علمی سمپوزیوم در محل فعلی دبیرخانه واقع در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

1396/08/17 اطلاعات بیشتر ...

اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم اجتماعی سراسر کشور در نظر دارد سمپوزیومی را برگزار کند که مخاطب آن نه اساتید هیئت علمی یا دانشجویان فارغ‌التحصیل و تحصیلات تکمیلی، که هر علوم اجتماعی‌خواندۀ علاقه‌مند به علوم اجتماعی (به معنای وسیع کلمه) است. فُرم نوشتار مطلوب سمپوزیوم گشوده‌تر از فرم مرسوم متن‌های علمی-پژوهشی است و اعضای شورای راهبردی آن، نه لیست بلندبالایی از اساتید «نام‌آور» که دانشجویان دغدغه‌مند و درگیر علوم اجتماعی هستند.

این سمپوزیوم کشوری نخستین‌بار است که در هیئتی کاملاً دانشجویی برگزار می‌شود. این‌بار اما چیزی متفاوت در این شکل از دانشجویی‌ برگزار‌شدن وجود دارد. عادت داریم که وقتی می‌شنویم کاری دانشجویی است، آن هم اگر در حوزه‌های «علمی» باشد، توقعات و انتظارات‌مان را پایین بیاوریم. به این ترتیب...

1396/07/26 اطلاعات بیشتر ...

فرایند طراحی پوستر رسمی نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی به پایان رسید. این پوستر در تاریخ 20 مهر 1396 رونمایی شد و در دسترس عموم قرار گرفت. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به منوی «پوستر سمپوزیوم» در ستون سمت راست فایل پوستر را در سه کیفیت متفاوت مناسب برای چاپ و انتشار در فضای مجازی تهیه کنند. از همۀ شما همراهان خواهشمندیم با انتشار پوستر سمپوزیوم در فضاهای مختلف به بیشتر دیده شدن این گردهمایی دانشجویی کمک کنید.

1396/07/20 اطلاعات بیشتر ...

دبیرخانۀ «سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی» طی مراسمی، روز سه‌­شنبه مورخ 11 مهر 1396 آغاز به کار کرد. در این نشست که با حضور اساتید و دانشجویان گروه جامعه‌­شناسی، اعضای شورای مرکزی اتحادیۀ انجمن‌­های علمی دانشجویی علوم اجتماعی کشور و همچنین دکتر شهروز شریعتی، مدیریت محترم شورای سیاست‌گذاری معاونت فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، شورای راهبردی سمپوزیوم گزارشی کلی از روند طی‌شده و کم و کیف برگزاری سمپوزیوم ارائه دادند. در ادامه نیز دکتر علی ساعی، مدیر گروه جامعه‌­شناسی و دکتر شهروز شریعتی به تمجید از شورای راهبردی و ایدۀ برگزاری سمپوزیوم پرداخته و همچنین با طرح برخی بیم‌ها و امیدها، برای شورای راهبردی آرزوی موفقیت کردند و اذعان داشتند که حمایت‌های همه‌جانبۀ خویش را از رخدادِ این گردهمایی علمی دریغ نخواهند کرد.

1396/07/12 اطلاعات بیشتر ...

آیین افتتاحیۀ دبیرخانۀ نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی با حضور جمعی از اساتید علوم اجتماعی، مسئولین دانشگاه تربیت مدرس و دانشجویان علاقه‌مند ساعت 12 تا 13 روز سه‌شنبه 11 مهر 1396 در محل این دبیرخانه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان جلال‌آل‌احمد، پل گیشا، دانشگاه تربيت مدرس، ميدان دانشجو، محل مديريت امور فرهنگى و اجتماعى، دبیرخانۀ نخستین سمپوزیوم کشوری آثار دانشجویی علوم اجتماعی.

1396/07/08 اطلاعات بیشتر ...

بر اساس تصمیم کمیتۀ اجرایی در راستای کلیشه‌­زدایی از برگزاری همایش­‌های این­‌چنینی، روز گذشته جلسه‌­ای با دانشجویان توانمند و صاحب‌ایدۀ فضای دانشجویی علوم اجتماعی تشکیل شد و از ایده‌های ایشان بهره‌مند گردیدیم. در این جلسه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری گرایش‌های مختلف علوم اجتماعی حضور داشتند که از آن جمله می‌توان به آرش حیدری، حسام سلامت، امیر خراسانی، یاشار دارالشفاء، صادق پیوسته، صحرا اکرامی، حمید قیصری، حمید پرنیان، مهدی خویی، فاطمه صدیقی، امیر طهرانی، ایمان واقفی، حسام ترکمان، عماد مرتضوی، آیدین ترکمه و کوثر کریمی‌پور اشاره کرد. افراد حاضر در این جلسۀ هم‌اندیشی ضمن ارائۀ نظرات و پیشنهادات خود درباب برگزاری خلاقانه‌تر این همایش، به نقد و بررسی آراء یکدیگر نیز پرداختند.

1396/04/10 اطلاعات بیشتر ...

در این جلسه که با حضور دکتر محمد رضایی و اعضای کمیتۀ اجرایی سمپوزیوم برگزار شد، محورهای آماده‌شده بر مبنای محورهای کلی‌تر اقتصاد، سیاست، فرهنگ، شهر و فاجعه در اختیار دکتر رضایی قرار گرفت و ایشان در مخالفت با محورهای ارائه‌شده، طرح ایده­‌های خلاقانه­‌تری را برای برگزاری همایش ضروری دانستند. از این رو، کمیتۀ اجرایی تصمیم دارد جهت نیل به اهداف خود در راستای کلیشه‌­زدایی از برگزاری همایش­‌های این­‌چنینی، جلسه‌­ای با دانشجویان توانمند و صاحب‌ایدۀ فضای دانشجویی علوم اجتماعی تشکیل دهد و از ایده‌های ایشان بهره‌مند گردد.

1396/03/23 اطلاعات بیشتر ...

این جلسه که اولین نشست هم‌­اندیشی در راستای برگزاری سمپوزیوم محسوب می‌شد، با حضور اعضای انجمن علمی دانشجویی جامعه‌­شناسی دانشگاه تربیت مدرس و برخی از اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم اجتماعی کشور، دیروز در محل دفتر انجمن علمی دانشجویی جامعه­‌شناسی دانشگاه تهران برگزار شد. حاضرین در جلسه پس از گفتگو و هم‌فکری، تصمیم گرفتند تا همایش را در پنج محور کلی برگزار کنند. از این رو بنا شد محورهای همایش (مسئلۀ شهر، مسئلۀ فرهنگ، فاجعه، جامعه‌­شناسی اقتصادی و جامعه‌­شناسی سیاسی) - که پیشترتوسط اعضای انجمن علمی دانشجویی جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس تدوین شده بود - به دکتر محمد رضایی به عنوان دبیر علمی همایش ارائه گردد و پس از اخذ نظر ایشان، سایر امور برگزاری سمپوزیوم پی گرفته شود.

1396/03/17 اطلاعات بیشتر ...