جلسه‌ی شورای راهبردی نخستین سمپوزیوم آثار دانشجویی علوم اجتماعی کلِ کشور با حضور دکتر محمد رضایی دبیر علمی سمپوزیوم
1396/08/17

در روز 17 آبان ماه سال 1396 جلسه‌ی شورای راهبردی نخستین سمپوزیوم آثار دانشجویی علوم اجتماعی کلِ کشور با حضور دکتر محمد رضایی دبیر علمی سمپوزیوم در محل فعلی دبیرخانه واقع در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این جلسه، که نخستین جلسه‌ی اعضایِ شورایِ راهبردی با دکتر رضایی پس از چاپِ پوسترهایِ سمپوزیوم و نشرِ عمومی آن‌ها به شمار می‌آمد، مواردی چند به تصویب رسید که اطلاع‌رسانیِ آنها برای مخاطبینِ سمپوزیوم ضروری به نظر می‌رسد:
1. برای هرچه بیشتر دیده‌شدنِ سمپوزیوم و جلبِ حداکثریِ نظر مخاطبانِ علوم اجتماعی‌خوانده و جویایِ علوم اجتماعی از سراسر کشور اطلاع‌رسانی و تبلیغات بیشتری صورت پذیرد.
2. جهتِ اهمیت‌دهی برابر به تصویر در کنار متن، برای بخش مستند جامعه شناختیِ سمپوزیوم بیان گردد که در این قسمت نیز هر شخصِ دغدغه‌مندی می‌تواند شرکت جوید. ضمن آنکه از مستندسازان نیز دعوت به عمل آید که هم در روزهایِ سمپوزیوم حضور یابند و هم در کارگاهی که بنا هست تا توسط آقای پوریا جهانشاد در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران از آذرماه برقرار گردد، به سوالات دانشجویان مشتاق پاسخ گفته شود و با ایشان به گفتگو بنشینند.
3. بنا شد تا جهتِ روشن‌شدن چگونگیِ داوری در خصوص سه فُرمِ مطلوب متن در سمپوزیوم یعنی «جستار» (essay)، «مرور انتقادی ادبیات نظری» (review) و «مقاله‌ی علمی» (article) و هم‌چنین فُرم مستند جامعه شناختی شیوه‌نامه‌ای تعیین گردد تا این شیوه‌نامه برای همگان روشن و شفاف چگونگی داوریِ حداقلی اما دقیق را توضیح دهد.
4. نظر دکتر رضایی به‌عنوان دبیر علمی همایش بر این بود که اگر شیوه‌نامه روشن باشد و حلقه‌هایِ داوری متون متعدد گردد، امکان حضورِ اعضایِ شورای راهبردی در سمپوزیوم و داشتنِ زمانی برای ارائه‌ی مطلب در صورتِ قلّتِ آثار مطلوب در محور ویژه فراهم است. تا حدالامکان تأکید بر محوره ویژه‌ی همایش «مسئله‌ی دانشگاه و زیست دانشجویی» از دست نرود. با این حال تصمیم نهایی در این باره به جلسه‌ی دیگری موکول شد.
5. بنا شد تا برای روشن‌شدنِ مقاصد سمپوزیوم دانشجویی و هم‌چنین زیرمحورهایِ مطلوب محور ویژه کم‌کم یادداشت‌هایی توسط اعضایِ شورایِ راهبردی تولید شود.
6. این سمپوزیوم وجه ممیزه‌ی خود را گشوده‌بودن رو به «همگانِ» علاقه‌مند به علوم اجتماعی می‌داند. از این حیث باید تلاش کرد تا کم‌ترین حد را بر واجدین شرایطِ شرکت در سمپوزیم اعمال کرد. بنابراین آنچه روشن‌گر است، بداعتِ موضوع، روش و نگاه هم در بخش اثر مکتوب و هم در بخش مستند جامعه شناختی است. بنابراین سمپوزیوم این «بداعت به خرج‌دادن» را از جانب هر کس، با هر درجه‌ای از تحصیلات و با هر میزان از آگاهیِ آکادمیک به علوم اجتماعی جدی می‌گیرد. اهمیتی ندارد که یک هیئتِ علمی علوم اجتماعی مطلب بفرستد یا کسی که از رشته‌ای کاملا نامرتبط، به علوم اجتماعی علاقه‌مند است. آنچه مهم است، «بداعت» و «تازگی»ِ موضوع یا نگاه یا روش است.
7. تلاش ما باید بر این باشد که علوم اجتماعی‌خوانده‌ها را دور هم جمع کنیم، فارغ از قیدوبندهایی که گریبان‌گیر دیگر سمپوزیوم‌ها و همایش‌هاست.