جلسه نقد و ایده‌پردازی عمومی سمپوزیوم سوم برگزار شد
1398/07/25

گزارش صورت جلسه‎ی مورخ ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

موضوع جلسه: نقد، بررسی و ایده‌پردازیِ عمومی حول محور سمپوزیوم سوم.

در ابتدای جلسه، استاد مشاور سمپوزیوم (دکتر نهال نفیسی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی تهران) سمپوزیوم را فضایی دانستند که دانشجو محور است؛ و به اشاره کردند که هر نوع فضایی که از دل سمپوزیوم به وجود بیاید طبعا منتقدان خود را نیز خواهد داشت. بنابراین نباید به دنبال فضایی بود که همگان را راضی کند. باید از فضا حداکثر استفاده را کرد. سمپوزیوم، محلی‌است برای تولید محتوا و فرم‎های جدید که نحوه‎ی برگزاری برروی آن تاثیرگذار است. به عقیده دکتر نفیسی، بودنِ سمپوزیوم بهتر از نبودن‌اش ‎است. سمپوزیوم محوری است برای درهم شکستن نگاه بالا به پایین اساتید و دانشجویان؛ و مرزهای سیالی دارد. در ادامه، ایشان اشاره کردند که به هیچ‌وجه ناظر سمپوزیوم نخواهند بود و صرفا مسئولیت مشاوره در روند برگزاری سمپوزیوم را برعهده خواهند داشت.

در ادامه‌ی جلسه، رضا صابری، دبیر سمپوزیوم سوم، گزارش کار شورای راهبردی را تا از ابتدا تا پایان امروز تشریح کرد.در میانه‌ی بحث‌ها به سوالات مختلفی پاسخ داده شد که در ادامه می‌خوانید:

در ابتدا باید یادی کنیم از همه‌ی دانشجویانی که می‌توانستند در موافقت یا مخالفت با سمپوزیوم در کنار ما باشند یا هیچ نسبتی با سمپوزیوم هم نداشته باشند، اما در حال حاضر به جرم دانشجو و دغدغه‌مندبودن در زندان به سر می‌برند؛ یا در انتظار احکام سنگین‌اند و جایشان اینجا در دانشگاه خالی‌است.

تیم اجرایی سمپوزیوم سوم کار خود را از ابتدای تابستان98 شروع کرد. هدف اصلی شورای اجرایی و راهبردی، استقلال علمی و مالی سمپوزیوم و برقراری ارتباط افقی بین تمام شهرها، تمام انجمن‌های علمی و تمام دانشجویان سطح کشور تعیین شد. بنابراین هدف، مقرر شد ارتباطی وسیع با همه‌ی دبیران انجمن‌های عضو اتحادیه برقرار شود و ارتباط تعاملی مناسبی بین سمپوزیوم و انجمن‌ها وجود داشته باشد.

با توجه به پتانسیل استان‌های مختلف، تلاش شود که همراه با سمپوزیوم مرکزی، پنل‌های سمپوزیوم محلی در حوزه‌ی موضوعات خاص استان مقصد برگزار شود. 

با توجه به امکانات و رایزنی‌های صورت‌گرفته برای تسهیل در روند برگزاری و ارائه‌ی خدمات، تصمیم بر آن شد که سمپوزیوم سوم، اردیبهشت 99 در دانشکده‌ علوم اجتماعی علامه برگزار شود؛ در عین حال، تلاش شود که بنا به پنل‌های موردبحث، در صورت امکان محورهایی از سمپوزیوم در خارج از محیط آکادمیک طرح شود و موردبحث قرار بگیرد.

شورای اجرایی در نظر دارد بنا به نیازسنجی و تکیه به خواست دانشجویان، برای هرچه پربارتر شدن سمپوزیوم سوم کارگاه‌هایی را در سطح کشور برگزار کند. همچنین برای روند داوری و مدیریت پنل‌ها در روزهای برگزاری سمپوزیوم، از همه‌ی دانشجویان توانمند دوره‌ی تحصیلات تکمیلی و همه‌ی پژوهشگران رزومه‌هایی دریافت می‌شود تا با بررسی، افراد مناسب و حائز شرایط انتخاب شوند. در این زمینه هم شورای اجرایی به همکاری دانشجویان و به خصوص انجمن‌های علمی عضو اتحادیه نیازمند است. در واقع، روند کلی سمپوزیوم نیاز به همکاری و همیاری همه‌ی دانشجویان دغدغه‌مند و فعال دارد. راه‌های ارتباطی مختلفی هم در اختیار همگان قرار داده‌ایم که از هر نقطه‌ای چه در ایران و چه در خارج از ایران، نقدها و نظرات و نکات مدنظرشان درباره‌ی سمپوزیوم را به ما برسانند. دبیرخانه‌ی سمپوزیوم هم در دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی فرصت حضور را در اختیار همه‌ی افرادی قرار می‌دهد که خواهان گفت‌وگو با شورای اجرایی و راهبردی سمپوزیوم سوم هستند.

در رایزنی‌های صورت گرفته با دانشگاه و وزارت علوم، تضمین‌های لازم گرفته شد که در روند برگزاری سمپوزیوم ارائه‌ی خدمات کاملا مطلوب و مناسب شان دانشجویان باشد. چه برای ساکنین تهران و چه برای مهمانان چندروزه‌ی سمپوزیوم و چه برای احیانا مهمانان سمپوزیوم‌های محلی. از جهت فراهم‌آوردن بودجه‌ی برگزاری سمپوزیوم هم تمام تلاشمان برقراری ارتباط با نهادهایی است که ساختار آکادمیک دارند. بنا به شرایط هم ممکن است برای تامین بودجه‌ی موردنیاز ارتباطات مختلفی با نهادهای دیگر برقرار شود که حتما از طریق تریبون‌های رسمی سمپوزیوم، رسانه‌ای خواهد شد.

پوستر فراخوان ارسال مقالات و فایل‌ها هم به مراحل پایانی رسیده است. در ادامه‎ی رونمایی از پوستر سمپوزیوم سوم با محوریت موضوع آزاد، محورها‎ی پنل‌های دو سال‎ گذشته همراه با دیگر موضوعات و محورهای عمومی منتشر خواهد شد. تمام تلاش بر این است که ایده‌ها در ذهن دانشجویان جوانه بزند و با تلاش تیم‌های داوری، از ایده تا ارائه، روندی را داشته باشیم که منجر به رشد دانشجویان و هرچه پربارتر شدنِ فضای سمپوزیوم شود. در رویکرد کلی سمپوزیوم به دنبال این هستیم که بیش از همه، تریبونی برای افراد بی‎صدا باشیم.

اما شاید بتوانیم هدف اصلی سمپوزیوم را در این جمله خلاصه کنیم: دفاع از علوم اجتماعی مستقل.

در حدود 2.5 ساعت بحث و گفت‌وگویی که بین افراد حاضر در جلسه شکل گرفت نقدها و ایده‌های مختلفی مطرح شد که شورای اجرایی و راهبردی سمپوزیوم وظیفه‌ی خود می‌داند نقدها و ایده‌های مطرح‌شده در جلسه را پیگیری کرده و به صورت شفاف عملکرد خود را به سمع و نظر همه‌ی مخاطبان و افراد دغدغه‌مند حول سمپوزیوم برساند.

با تشکر از همه‌ی افرادی که عصر روز چهارشنبه‌ی خود را در اختیار سمپوزیوم علوم اجتماعی قرار دادند تا گام بعدی برای هرچه بهتر برگزار شدن سمپوزیوم سوم را مطمئن‌تر برداریم.